CHS Track and Field Compete At Back To Back Competitions

On February 1st, CHS athletes competed at the Battlefield District Mini Meet #7 held at Courtland HS.  The girls placed 4th our of 6 teams and the boys placed 1st.  The girl’s 4×200 relay team placed 4th.  Congratulations to the following outstanding student athletes:
Amiri Bodie-2nd shot put
Taylor Brooks-6th 55 meter dash
Cashmaire Cummings-2nd 300 meter dash
Daniel Dolvin-1st pole vault
Divion Easter-2nd 55 meter dash
Kameron Freeman-6th 300 meter dash
Ajani Goode-3rd pole vault
Akeem Grant-4th shot put
Kailey Gray-5th 55 meter dash
Desham Hamlett-6th shot put
Ebony Isaac-3rd 55 meter hurdles
Kenny Matthew-1st 3200 meter run
Clifton Overby-2nd triple jump
Deja Pankey-5th pole vault
Enrique Romero-Baker-5th 55 meter dash, 5th long jump, 1st high jump
Damian Smith-6th 500 meter dash, 5th high jump
Tyler Smith-1st 55 meter dash
Tivon Tillman-1st 55 meter hurdles, 3rd high jump

On February 2nd, the teams competed at the Woodberry Forest Indoor Mini-Meet #4..  Five relay teams performed well.  The 4×400 relay team of Bria Smith, Makayla Grant, Cami Hatcher and Cashmaire Cummings placed 3rd.  The 4×400 meter relay team of Taylor Brooks, Cashmaire Cummings, Cami Hatcher and Makayla Davis took 2nd.  The 4×200 meter relay team of Tyler Smith, Enrique Romero-Baker, Dillyn Stanley and Divion Easter placed 1st.  The 4×400 meter relay with Enrique Romero-Baker, Toby Somers, Emmanual Garcia and  Divion Easter placed 1st.  The 4×800 meter relay team of Lorenzo Ruffin, Emmanuel Garcia, Jansen Wilkerson and Matthew Kenny took 3rd.

Kudos to the following top winners:
Donovan Bastillas-6th long jump, 6th triple jump
Taylor Brooks-6th 300 meter dash
Cashmaire Cummings-4th 300 meter dash
Makayla Davis-2nd 500 meter dash
Emmanuel Garcia-6th 500 meter dash
Ajani Goode-3rd pole vault
Akeem Grant-1st shot put
Makayla Grant-5th 55 meter dash, 6th long jump, 2nd triple jump
Kailey Gray-3rd 55 meter hurdles, 5th long jump
DeShawn Hamlett-3rd shot put
Cami Hatcher-3rd 500 meter dash, 4th triple jump
Ebony Isaac-2nd 55 meter hurdles
Ahmad Johnson-4th shot put
Matthew Kenny-4th 3200 meter run
Clifton Overby-4th long jump, 5th triple jump
Litzy Ramos-5th 1000meter run
Enrique Romero Baker-3rd high jump
Bria Smith-4th 55 meter dash
Damian Smith-4th 500 meter dash
Dillyn Stanley-3rd 55 meter hurdles
Tivon Tillman-4th 55 meter hurdles